neljapäev, 2. august 2012

Red Hot Chili Peppers - pettumus?


Alustame algusest. Ma olen Red Hot Chili Peppers'it Eestisse oodanud aastaid. Nad on püsinud mu nn soovunelma kontsertide seas ikka väga pikka aega. Olen see RHCP fänn, kes peab bändi "õigeks" ainult koos kitarrist John Frusciante'ga ning võite ette kujutada mu kurvastust, kui ta 2009. aasta lõpus bändist (lõplikult) lahkus. Uus RHCP album I'm With You, millega hetkel tuuritataksegi, salvestati koos John'i hea sõbra Josh Klinghoffer'ga, kes on bändi varem saatnud tuuridel ja on nüüd siis bändi ametlik kitarrist. Ma ei hakka tema kohta ühtegi paha sõna ütlema, sest teeb ta ju oma tööd hästi, kuid on ainult üks Frusciante...

Niisiis, Eesti kontserti väljakuulutamisel olin dilemma ees, kas tahan bändi näha ilma Frusciante'ta. Samas väga pikalt ka ei mõelnud, sest parem ikka kui mitte midagi, eks. Ütlen kohe ära, et ma ei kahetse minekut absoluutselt, kuid tagantjärele mõeldes on jäänud ikka mingi pettumuse maik juurde kogu sellele üritusele ja asi polnud üldse ainult John'i puudumises.


I'm With You pole üldsegi halb album. Esimene singel "The Adventures of Rain Dance Maggie" on meeldejääva refrääniga, mida on kontsertil hea kaasa laulda. Mulle meeldisid albumilt veel nt. "Annie Wants a Baby" ja "Dance, Dance, Dance", kuid kumbagi paraku tuuril mu teada ei mängita. Viimast albumit tervikuna ei anna aga võrreldagi nt. Stadium Arcadium'i või Californication'ga, mis on minu silmis meistriteosed. Tunnistan, et isegi Stadium Arcadium'il olid üksikud lood (28st!), mis mulle nii väga ei sümpatiseerinud, kuid I'm With You peal on neid lademetes... kusjuures Stadium Arcadium'lt mängiti AINULT ühte lugu!

Muidugi mängiti Lauluväljakul hitte vanematelt albumitelt, kuid mind ikka täiega häirib, et nende 2006. aasta duubelalbum nii kõrvale jäeti. Eks meil lihtsalt ei vedanud, sest nt. "Dani California't" on nad selle tuuri käigus palju mänginud. Oeh, miks nad küll ei võinud tulla Stadium Arcadium tuuri ajal meile, kui Frusciante oli veel bändis? :( Lisaks olin pettunud, et "Otherside" ei tulnud, aga see selleks.Võib-olla suurima pettumuse tekitas hoopis nõrk Encore, mis koosnes muuhulgas ohtrast jämmimisest ja näiteks suhteliselt tundmatust uue albumi loost "Ethiopia". Oleks võinud siis kasvõi mõne uue singli selle asemel võtta. Minu arvates peaks kõik viimased lood olema ainult hitid, sest just need jäävad publikule enim meelde, kui nad kodu poole hakkavad vantsima. See viimane Jam võib ju megahea olla, aga seda ei saa koduteel ümiseda. Minu viis senti.

Kontserdi esimene pool, tegelikult kuni Encore'ni oli ühtlaselt tugev, kuigi vahepeal mängitud "Goodbye Hooray" jättis suurema osa publikust nõutuks ning muidugi on see jällegi lugu viimaselt albumilt. Aga "Snow (Hey Oh)" sai terve laulu kaasa lauldud, "Can't Stop" ja "By the Way" ajal sai hüpatud nagu segane, "Under the Bridge" ajal oleksin välgumihkli välja võtnud, kui mul see oleks jne. Heli oli hea, mehed ise paistsid ka andvat 100% või selle lähedale. Mul on siiski ülihea meel, et nüüd on vähemalt 75% "sellest" bändist nähtud. Ja mine tea, äkki kunagi mingi ime läbi õnnestub näha Frusciante soolokontserti, siis saaks küll rahus sussid taeva poole visata.


Asusin muidu kohe fännitsooni aia taga, lavast vasakul pool. Sealt oli hea ekraani vaadata ja lava polnud ka ilmatuma kaugel, et nägi ikka ilusti ära, kui Flea nt. kätel kõndis või Josh hullu moodi kitarriga väänles. Fännitsoon tundus küll ahvatlev, kuid mis teha, kui pole nii rikas.

Mitmel pool on räägitud sellest, et bänd suhtles vähe publikuga. Mind see ei häirinud, kuid ütleks küll, et Anthony oli kuidagi eemalolev ja ta tõmbas lõpujämi ajal lavalt minema ning ei tulnudki enam tagasi, ei publikut tänama ega midagi - WTF? Samas Flea lõpukõne oli armas ja Chad'i küsitud nö. kohustuslik "kas tahate, et me tagasi tuleks?" tegi ka südame seest natukene soojaks, kuigi seda ilmselt ei juhtu.

Jälgisin muide Flea ja Chad'i twitterit, et kas nad mainivad midagi Eesti kontserdi kohta. Flea tegi mingi lolli nalja Eesti kohta, Chad tweetis pildi Tallinna vanalinnast ja oligi kõik... Samal ajal nt. Leedu publikut kiitsid nad mõlemad taevani, et mine võta kinni. Nende jaoks oli Eesti jälle üks suvaline riik pika ja väsitava tuuri sees, nii see juba kord on.

Ahjaa, soojendajad Elephants From Neptune ja The Vaccines olid täitsa OK.
Red Hot Chili Peppers - Tallinn 30.07.2012 setlist:

Monarchy of Roses
Jam 1
Around the World
Jam 2
Snow (Hey Oh)
Scar Tissue
Look Around
If You Have to Ask
Can't Stop
Jam 3
Meet Me at the Corner
The Adventures of Rain Dance Maggie
Breaking the Girl
Me and My Friends
Under the Bridge
Goodbye Hooray
Jam 4
Californication
By the Way

Encore Jam
Sir Psycho Sexy
They're Red Hot
Ethiopia
Give It Away
Outro Jam


Lugusid albumitelt:
  • I'm With You (2011) - 6
  • Stadium Arcadium (2006) - 1
  • By the Way (2002) - 2
  • Californication (1999) - 3
  • Blood Sugar Sex Magik (1991) - 6
  • The Uplift Mofo Party Plan (1987) - 1

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar